تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

اصول و روشهاي كار در آزمايشگاه

از تجهيزات ايمني فردي مي توان، محافظ كامل صورت- روپوش آزمايشگاه- گان- ماسك- دستكش- عينك- كفش رو بسته و … نام  برد كه مسئول آزمايشگاه بايد بطور مرتب تجهيزات سالم فوق را تهيه و در آزمايشگاه براي استفاده بگذارد.

   تجهيزات ايمني فردي لازم، بايد قبل از كاركردن با مواد خطرناك زيستي پوشيده شود و بلافاصله بعد از اتمام كار خارج گردد.

   در صورتيكه هر كدام از تجهيزات فردي در حين كار به ماده خطرناك زيستي آلوده شد، بايد بلافاصله آن را تعويض كرد.

 –  قبل از خروج از آزمايشگاه حتماً تجهيزات ايمني فردي بايد خارج شود.
1 – محافظت از صورت

وقتي كه احتمال ترشح مواد عفوني يا ساير مواد خطرناك زيستي وجود دارد، در صورتيكه هود ايمني زيستي (BSC) در دسترس نيست بايد از محافظ مناسب صورت استفاده كرد.
انواع محافظ صورت عبارتند از : عينك هاي ايمني كه داراي محافظ كناري مي باشد- عينك معمولي- محافظ هاي تمام قد صورت و‌… .
2- روپوش هاي معمولي و گان ها
براي جلوگيري از آلودگي پوست و لباس بيرون بايد حتماً روپوش آستين بلند يا گان پوشيده شود. در صورتيكه احتمال ترشح يا پاشيدن ترشحات روي لباس وجود دارد، بايد از روپوش يا پيش بندي كه داراي لايه نفوذناپذير هست استفاده كرد.
موقع كار كردن با مواد خطرناك زيستي كه در سطح سوم زيست ايمني (BSL3) قرار مي گيرند و همچنين مواد عفوني بايد سرآستين روپوش آزاد نباشد و كاملاً داخل دستكش قرار گيرد. روپوش كثيف را يا بايد در محل آزمايشگاه ضدعفوني و سپس شست يا اينكه با قراردادن در يك نايلون و بستن درب آن به سرويس لباسشويي فرستاد. روپوش را نبايد براي شستشو به منزل برد.
3- دستكش ها
هنگام كار با مواد خطرناك زيستي همواره بايد دستكش پوشيد. زيرا پوشيدن دستكش مي تواند فرد را در مقابل مواد خطرناك زيستي محافظت كند.
4- ماسكها
استفاده از ماسك در صورتيكه سيستم هاي كنترلي مهندسي مانند هودهاي ايمني زيستي (BSC) در دسترس نباشند، يا مواقعي كه بايد بطور همزمان بهمراه هود ايمني زيستي (BSC) استفاده شود براي محافظت سيستم تنفسي از ورود آئروسل لازم است.
ماسك بايد در صورت امكان قبل از استفاده ضدعفوني شود. كنترل شود كه از نظر اندازه مناسب صورت باشد و نوع ماسك براي آزمايش موردنظر مناسب باشد و آموزش طريقه استفاده صحيح از آن داده شده باشد.

5– روكش هاي مخصوص كفش

در صورتيكه احتمال پاشيدن و ترشح مقادير زيادي از مواد خطرناك زيستي وجود دارد، پوشيدن روكش محافظ يكبار مصرف روي كفش، به جلوگيري از سرايت و انتشار عوامل خطرساز كمك مي كند.

شستشوي دستها

در صورت تماس مواد عفوني و آلوده با دستها، قبل از ادامه كار بايد حتماً دستها را با آب و صابون به مدت حداقل 10 ثانيه شستشو داد. همچنين بعد از خارج كردن دستكش ها و قبل از خروج از آزمايشگاه شستن دستها لازم است انجام شود.

خوردن، آشاميدن، آرايش كردن و استفاده از لنز تماسي
خوردن، آشاميدن، استفاده از لوازم آرايشي و جواهرات اعم از انگشتر و ساعت و … و بكار بردن لنزهاي تماسي چشم در محيط آزمايشگاهي كه با مواد خطرناك زيستي كار مي شود ممنوع است. نگهداري مواد خوراكي و آشاميدني در يخچالي كه مواد شيميايي در آن وجود دارد ممنوع است و براي مواد غذايي بايد از يخچالي فقط به همين منظور استفاده كرد.
ماخذ : fgt-co