تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

آشنایی با دستگاه بن ماری

بن ماری از واژه فرانسوی bain marie به معنی حمام آب که معادل انگلیسی آن water bath می باشد گرفته شده است. این دستگاه برای گرم کردن تدریجی و یکنواخت، به محلول ها در یک بازه زمانی خاص استفاده می شود. محدوده دمایی بن‌ماری‌ ها كه به طور طبیعی و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد از دمای اتاق تا 100 درجه سانتی گراد می بایست باشد.
بن ماری دستگاهی است که دارای حوضچه ای استیل با آب پر می شود و ظروف مختلف آزمایشگاهی درون آن قرار می گیرد. حرکت همرفتی گرما در آب از حرارت مستقیم شعله جلوگیری کرده و سبب ایجاد حرارت یکنواخت و قابل کنترل در بن ماری می شود.
گروه تولیدی شیماز بن ماری را در دو دسته بندی کلی تولید می کند که به شرح ذیل می باشد:
بن ماری درب شیبدار
بن ماری درب حلقوی
جنس بدنه خارجی از ورق روغنی و رنگ الکترواستاتیک و جنس محفظه داخل و درب از استنلس استیل می باشد.

درب بن ماری

همانگونه که در شکل بالا نشان داده شده است با برداشتن درپوش ها می توان ظرف یا بشر حاوی مواد شیمیایی که حاوی حلال می باشد را بر روی جایگاه قرار داد. هم چنین به منظور حرارت دادن مواد خظرناک که شعله مستقیم سبب انفجار آن ها می شود از این وسیله استفاده می شود.

بن ماری

بن ماری

محفظه بن ماری باید همیشه حاوی مقدار کافی آب مقطر تمیز باشد. بنابراین قبل از روشن ساختن آن از کافی بودن حجم آب اطمینان حاصل کنید، خصوصا زمانی که می خواهید شبانه یا برای مدت طولانی دستگاه را روی دمای بالایی روشن بگذارید. بدیهی است که کم شدن آب آن باعث بروز آسیب در دستگاه و آتش سوزی خواهد شد.

برای پر کردن بن ماری از آب یک بار تقطیر استفاده نمایید. مراقب باشید که نمونه های شما به آب نفوذ نکند. در صورت مشاهده آلودگی در آب بن ماری، بلافاصله آب آن را به طور کامل تخلیه و پس از شستشوی محفظه آن را از آب تمیز پر نمایید. جنس بدنه بن ماری از ورق آهن می باشد و توسط رنگ با مقاومت بالا و با سیستم الکتروستاتیک پوشش دهی می شود تا زنگ نزند.

ایمنی:

در هنگام کار با بن ماری باید دقت شود که محیط عاری از مواد احتراقی و قابل اشتعال باشد. بن ماری را باید به پریزی متصل کرد که دارای سیم تخلیه برق در زمین باشد و هنگام تماس با بن ماری از وسایل حفاظتی باید استفاده کرد زیرا ممکن است موجب سوختگی شود. هنگام قرار دادن و یا برداشتن نمونه باید دقت شود که صورت بر روی محفظه بخار قرار نگیرد زیرا بخارات دمای بالا موجب سوختگی خواهد شد.