تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

راههاي سرايت عوامل بيماري زا

دستورالعمل ذيل وسيله‌اي است براي ارزيابي خطرات كار با مواد زيستي و معرفي روش مناسب براي كاركردن  با  آنها به منظور كم كردن خطر عفونت هاي شغلي.تجربه نشان داده است كه كاركردن غيراصولي با مواد زيستي، مي تواند عامل انتقال عوامل بيماريزا به كاركنان آزمايشگاه و بدنيال آن به ساير افراد جامعه باشد.
مواد خطرناك زيستي (Bio-hazardous) هم مي توانند به عنوان عامل بيماريزا ايجاد بيماري كنند و هم زمينه ابتلا به ساير بيماريها را در انسان و حيوان فراهم كنند.
به عنوان مثال مي توان از باكتريها- قارچها- ويروسها- انگلها- ريكترياها- خون و بافتهاي فيكس نشده به عنوان نمونه هايي از مواد زيستي نام برد.

چهار روش اصلي براي انتقال عامل بيماريزا به بدن شخصي كه در آزمايشگاه كار مي كند وجود دارد.

1- انتقال از طريق پوست
2- استنشاق قطرات بسيار ريز مايع در هوا (آئروسل)
3- انتقال از طريق مخاطها(مانند چشم)
4- بلع و خوردن

1انتقال از طريق پوست
انتقال مي توان از طريق فرو رفتن سوزن آلوده به بدن( needle sticks )– بريدن پوست- و از طريق خراش هاي سطحي پوست انجام شود.
اين راه انتقال يكي از خطرناك ترين روشهاي سرايت است چونكه عامل بيماريزا مستقيماً به جريان عروقي خون وارد مي شود بنابراين تمام وسايل نوك تيز و برنده بايد به شيوة صحيح معدوم گردند.
2- انتقال از طريق استنشاق آئروسل
استفاده از بعضي دستگاهها مانند ورتكس- مخلوط كن(هم زن مغناطيسي) – سونيكاتور (مخلوط كن‌ هاي اولتراسونيك) سانتريفوژهاي بدون درب و … مي تواند عامل توليد و پخش آئروسل در فضا باشدبنابراين اجراء شيوه صحيح و اصولي هنگام كار با دستگاههاي فوق، توليد آتروسل را به حداقل مي رساند. از جمله عوامل بيماريزايي كه از طريق استنشاق به بدن وارد مي شود مي توان آدنوويروس ها- واكسيناويروسها- مايكوباكتريوم توبركلوزيس ، … را نام برد.
3- انتقال از طريق مخاطها
يكي ديگر از راههاي ورود عوامل بيماريزا به بدن از طريق مخاطها است. انتقال ممكن است از طريق پاشيدن ترشحات آلوده به چشم، بيني، دهان يا از طريق دست آلوده باشد (تماس دست آلوده با چشم- دهان- بيني)استفاده از محافظهائي كه تمام صورت را مي‌پوشاند، براي پيشگيري در موارد فوق مناسب است.
4- انتقال از طريق خوردن
خوردن اتفاقي مواد خطرناك زيستي ممكن است توسط افراد ناشتا و ناآگاه به آزمايشگاه اتفاق افتد.
روشي كه احتمال آن بيشتر است، انتقال عوامل بيماري زا از طريق خوردن و آشاميدن در فضاي آزمايشگاههايي است كه با مواد خطرناك زيستي سروكار دارند.
بعنوان يك وظيفه هميشگي، بايد قبل از خروج از آزمايشگاه حتماً دستها را با آب و صابون شست . اگر ماده اي بر روي دستها ترشح شد، بايد بلافاصله شسته شود
.
ماخذ : fgt-co