تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

مقررات کار در آزمايشگاه ميکروب شناسي


1- تمام افراد هنگام حضور در آزمايشگاه بايد از روپوش مخصوص و تميز استفاده کنند و در هنگام لزوم از وسايل محافظت کننده مانند دستکش ، عينک و پيش بند بهره بگيرند.
2 – روپوش و البسه مشابه بايد هنگام خروج از آزمايشگاه تعويض گشته ، دقت شود که موقع غذا خوردن و استراحت، روپوش و پيش بند و ساير البسه محافظت کننده آزمايشگاه بر تن نباشد.
3 – از قفسه هاي مناسب که در جوار آزمايشگاه تعبيه گرديده است براي نگهداري البسه استفاده شود.
4 – لباسهاي مورد استفاده در آزمايشگاه بايد مرتباً شستشو و در صورت لزوم قبل از شستن سترون شود.
5-
سيگار کشيدن در آزمايشگاه مجاز نيست، زيرا موجب ورود ميکروارگانيسمهاي بيماري زا به بدن مي شود.
6-
نمونه هايي که به آزمايشگاه ارسال مي گردد، حاوي تعداد و انواع نامشخصي از ميکروارگانيسمها مي باشند که بايد آنها را خطر بالقوه محسوب کرد، از اين رو براي دريافت نمونه، بهتر است محل جداگانه اي در نظر گرفته شود. اين محل مي تواند قسمتي از اتاق آزمايشگاه باشد که به قدر کافي روشن و ميز و وسايل مورد استفاده در آن از جنس قابل شستشو و تميز کردن است. وجود دستشويي در محل دريافت نمونه ضروري است. در صورتي که ظروف حاوي نمونه نشت مي کند، بايد پس از سترون کردن آنها را دور انداخت.
7-
ذرات حاصل از هاگ قارچها مي توانند از راه تنفس، کارکنان آزمايشگاه يا حيوانات آزمايشگاهي را آلوده نمايند و همچنين منبع خطرناک آلودگي ثانويه براي محيط هاي کشت و مواد مورد آزمايش باشند. در ظروف پتري حاوي کشت قارچ را با نوار چسب محکم ببنديد تا از انتشار هاگ قارچ جلوگيري به عمل آيد و در هنگام استفاده از سانتريفوژ و مخلوط کن نهايت دقت بايد مبذول گردد.
8-
هنگام سترون کردن سوزن کشت در روي شعله بايد توجه داشت که امکان انتشار ميکروارگانيسمها در اثر حرارت شعله وجود دارد، از اين رو با حرکت دادن تدريجي سوزن از قسمت سر و شعله به قسمت گرم آن از اين پديده بايد جلوگيري کرد.
9-
در موقوع وقوع هر حادثه اي در وهله اول بايد حفظ سلامتي فرد يا افراد مصدوم يا در معرض خطر ، نخستين هدف باشد. کمکهاي اوليه و اختصاصي پزشکي را بايد در نظر داشت و از حرکت دادن شخص مصدوم حتي الامکان جلوگيري کرد، مگر اينکه فرد مصدوم در معرض خطر ديگري مانند آتش گرفتگي يا خفگي به وسيله گازهاي سمي باشد، يا اينکه مطمئن باشيد که حرکت دادن صدمه بيشتري به فرد نمي زند.
10-
پتري ويش داراي حداقل 85 ميليمتر قطر داخلي و 12 ميليمتر عمق هستند. سطوح داخلي و خارجي اين ظروف بايد بدون ضايعه يا خراش و حباب باشد. ظروف پتري از شيشه و يا پلاستيک مناسب ساخته مي شوند و بايد داراي کف صاف باشد.
11-
بطريهايي از جنس بورو سيليکات با درپوش پيچ دار يا سر بطريهاي لاستيکي به گنجايش 150 ميلي ليتر مورد استفاده قرار مي گيرند. براي جلوگيري از تراوش مايع از درپوشهاي پيچ دار مي توان از واشرهاي مناسب و غيرقابل نفوذ استفاده کرد. بطريهاي تهيه رقت را در حجم 1(+/-)99 ميلي ليتر مي توان با مواد مناسب يا وسيله اي که پاک نشود علامت گذاري کرد. براي از بين بردن باقيمانده مواد و مايعات از دربهاي لاستيکي مخصوص بطري،لوله يا ساي ظروف، بايد ابتدا آنها را در آب معمولي با حرارت C ْ82 و يک ماده پاک کننده تميز کرد.
12-
استعمال بخار اتيلن اکسايد تحت اثر فشار، در دستگاه مخصوص آن که شبيه اتوکلاو تغيير يافته است صورت مي گرد. اتيلن اکسايد براي عناصر ويروسي ، سلول باکتريها و قارچها و بيشتر اندوسپور باکتريهاي مقاوم به حرارت به شدت سمي است. به عنوان عامل سترون کننده، آن را به راحتي مي توان در دستگاه مخصوصش ، به کار برد و نسبتاً ارزان مي باشد. اتيلن اکسايد برخلاف بيشتر مواد شيميايي سمي روي موادي که سترون مي شوند به نسبت کمتري اثر خراب کننده و زيان آور دارد. باقيمانده آن را هم مي توان به راحتي با هوا دادن خارج کرد. اگر چه گاز اتيلن قابل اشتغال است ولي مخلوط 10% اتيلن اکسايد و 90% کربن دي اکسايد و يا اختلاط آن با فرئون نه تنها سترون کننده اي مؤثر است، بلکه غيرقابل اشتعال و غير قابل انفجار هم مي باشد. عيوب آن عبارت است از ، مدت طولاني کاربرد آن براي سترون کردن، واکنش آن با محتويات محيط هاي کشت و بعضي از مواد پلاستيکي، و باقيمانده اتيلن اکسايد که بعد از سترون کردن بايد آن را به وسيله هوادادن از محيط خارج کرد.